Strona thesite.com.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Zapytaj
60
Szukaj w theSite:

Co to jest Ulexyt?


Doprecyzowanie pytania:
Dodano pytanie: 24-05-2014 12:16
Zapytał:
Użytkownik: Tolkien Tolkien (Andrzej Poniatowski)
Niedostępny Ostatnio: 24-05-2014 12:29
Użytkownik: Tolkien
UżytkownikTolkien
Imię i Nazwisko:Andrzej Poniatowski
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 1

Popularność: 6652
Kategorie:NaukaPodgrupaGeologia
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: pieczar
Niedostępny Ostatnio: 24-05-2014 21:02
Użytkownik: pieczar
Użytkownikpieczar
Imię i Nazwisko:Pan Pieczar
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 23

Ulexyt (eng. Ulexite, ros. Улексит) jest minerałem należącym do grupy boranów, uwodniony boran sodu i wapnia o wzorze NaCaB5O9 x 8H2O.

Jest to minerał bardzo rzadki. Odkryty został w XIX w. przez niemieckiego chemika Georga L. Ulexa (1811-1883) od którego nazwiska otrzymał swoją nazwę.  Najczęściej tworzy zbite, włókniste, bądź bulaste i nerkowate skupienia. Rzadko występuje w formie kryształów których pokrój jest tabliczkowy, igiełkowy bądź listewkowy.  Bywa biały, śnieżnobiały, szary lub bezbarwny. Posiada połysk jedwabisty (odmiana włóknista) lub szklisty (kryształy), białą rysę, nierówny przełam i doskonałą łupliwość. Jest kruchy i miękki (twardość ok 2,5 w skali Mohsa). Posiada gęstość rzędu 1,65-1,96 g/dm3. Jest rozpuszczalny w wodzie (ciepłej).

Cechą charakterystyczną ulexytu jest jego wyjątkowa własność przewodzenia światła (jedynie odmiana włóknista), przez którą bywa nazywany „kamieniem telewizyjnym”. Polega ona na przenoszeniu obrazu wzdłuż włókien z jednej na drugą stronę okazu, dzięki czemu ulexyt jest uważany za naturalnie występujący w przyrodzie światłowód.

Ulexyt jest ewaporatem krystalizującym w klimacie suchym i gorącym (najczęściej na obszarach pustynnych). Tworzy się w wyniku odparowania wód jezior słonych bogatych w borany. Spotykany jest jedynie wśród skałach osadowych. Najczęściej współwystępuje z boraksem rodzimym, halitem i colemanitem.

U. stanowi ważne źródło pierwiastka boru. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle chemicznym. W jubilerstwie rzadko znajduje zastosowanie ze względu na niewielką twardość i dużą kruchość. Najbardziej cenione okazy ulexytu znane są z USA (Kalifornia, Newada, Teksas itd.), Chile (Tarapaca, Iquique), Argentyny (Salinas del la Panta), Kazachstanu (Emec, Bigadic, jezioro Inder) i Peru (Salinas).

Ulexyt (włóknisty) - Poch.: U.S. Borax Mine, Kalifornia, USA

 

Efekt światłowodu w ulexycie (kamień telewizyjny)

 

Pogoda na luty 2016

Pogoda na luty 2016: Sprawdź pogodę na luty 2016. Więcej

Pogoda na marzec 2016

Sprawdź pogodę na marzec 2016 roku. Więcej

Pogoda na lato 2016

Pogoda na lato 2016

Lato 2016: Próbując przewidzieć prognozę pogody z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, można porównać taką czynność nieco do wróżenia z fusów.
Aerobiczna 6 Weidera

Aerobiczna 6 Weidera

Sposób na umięśniony brzuch: Aerobiczna 6 Weidera składa się z 6 ćwiczeń aerobowych, mających na celu poprawienie rzeźby i wzmocnienia mięśni brzucha..
Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?

Jak zarobić w internecie?: Żeby stworzyć stronę internetową, najpierw potrzebny będzie Ci pomysł. Skoro to ma być strona o charakterze zarobkowym masz dwa wyjścia:.
Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na klatkę piersiową: Dobrze rozbudowana klatka piersiowa jest nie tylko dowodem dużej siły, ale ochrania też nasze serce i płuca...
Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.2 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::NaukaPodgrupaGeologia
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to jest Ulexyt?

theSite na Facebook'u